Jak urządzić małe mieszkanie 30 m?

mieszkanie 30m

Kawalerki, czy małe mieszkania do około 30 metrów kwadratowych, to zdecydowana większość obecnych w Polsce mieszkań. Wiele osób uważa, że nie da się tak małego mieszkania wygodnie, logicznie, a co najważniejsze komfortowo urządzić. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ nawet tak małe przestrzenie da się bardzo przyjemnie zaaranżować. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki konkretnie sposób to zrobić. A jak się okazuje, nie jest to wcale coś bardzo trudnego.

Podział na strefy

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o urządzanie małego mieszkania, to podzielenie go na strefy. Zadanie to trzeba rzecz jasna rozpocząć od miejsc, które siłą rzeczy mają już określone swoje przeznaczenie, czyli np. kuchnia i łazienka. W przypadku kuchni bardzo mocno poleca się kupienie mebli na wymiar, ponieważ pozwoli to maksymalnie wykorzystać obecną w niej przestrzeń i miejsce.
Jeśli natomiast chodzi o przestrzeń mieszkalną, w tym wypadku podzielić ją trzeba na sypialnianą, gdzie postawione zostanie łóżko lub kanapa, a także na strefę rozrywkową, gdzie obecny będzie np. telewizor lub też komputer. Zobacz mieszkania przy alei pokoju w Krakowie

Jakie kolory ścian i podłóg?

Jeśli już ma się podzielone mieszkanie na strefy, można następnie przejść do tego, jakie kolory ścian i podłogi powinny się w nich znaleźć. Wiele osób zadając sobie pytanie, jak urządzić małe mieszkanie 30 m, zupełnie zapomina o tym aspekcie, skupiając się jedynie na meblach i akcesoriach. A jak się okazuje, kolorystyka poszczególnych elementów wyposażenia jest kluczowa, jeśli chce się uzyskać przestronne mieszkanie nawet o tak małym metrażu.
Jakie zatem powinny być kolory? Przede wszystkim jasne, ponieważ takie barwy skutecznie odbijają światło, czym zwiększają wizualnie przestrzeń. Co również bardzo ważne, poleca się utrzymywanie podłóg w całym mieszkaniu w jednolitym kolorze. Oczywiście można w kuchni zastosować płytki, a w pomieszczeniu rozrywkowo-sypialnianym podłogę drewnianą, lecz powinna ona wszędzie mieć mniej więcej ten sam kolor.

mieszkania aleja pokoju

Jakie wybrać meble?

Aranżacja mieszkania do 30 metrów to naprawdę trudne zadanie. Wiele osób nie wie, chociażby tego, jakie powinno się kupić do takiego mieszkania meble. Najważniejszą zasadą kupowania mebli do tak małego mieszkania, jest wybieranie ich w możliwie jak najmniejszej ilości. Mieszkanie to powinno być wyposażone przede wszystkim w łóżko- lub kanapę, niewielki stoli i kilka krzeseł. Odradza się dekoracje w postaci stojących lamp, które zajmują bardzo dużo miejsca, a nie dają zbyt wiele światła. Jeśli chodzi o telewizor, to zdecydowanie poleca się powieszenie go na ścianie, zamiast kupowania do niego choćby najmniejszej i najbardziej kompaktowej szafki.

jak urządzić mieszkanie

Jakie oświetlenie?

Na koniec pozostaje kwestia oświetlenia takiego mieszkania. Przede wszystkim odradza się używanie tylko jednego, silnego i dużego punktu świetlnego. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest posiadanie na suficie kilku małych punktów świetlnych, ponieważ dzięki nim pomieszczenie i cała przestrzeń będą wydawać się nieco większe. Światło oczywiście powinno mieć kolor neutralny, ewentualnie biały ciepły.
Co również bardzo ważne, w kuchni poleca się zastosowanie niewielkich, precyzyjnie skierowanych na przestrzeń roboczą puntów świetlnych, które nie tylko będą miały znaczenie estetyczne, lecz przede wszystkim praktyczne, ponieważ zapewnią dobrą widoczność. Poleca się również zastosowanie niewielkich kinkietów przy łóżku oraz jeśli miejsce na to pozwala, przy telewizorze, czym z pewnością poprawi się komfort oglądania wieczorem filmów.